Georges Briata ( 1933-) - La corrida

Narodil se 5. ledna 1933 jako syn fotografa Marseillaise Maria Briaty a Julienne Lugon-Moulin, klavíristky němých filmů v kinech.

 V 6 letech poprvé uchopil štětec a už ho nikdy nedal z rukou pryč.  Mladý Georges studoval na Ecole des Beaux-Arts v Marseille v roce 1948. Jako talentovaný umělec plakátu se v 17 letech přestěhoval do Paříže. 

Zde úspěšně složil soutěžní zkoušku na Národní školu uměleckoprůmyslovou. Nejprve navštěvoval Corlin workshop, poté se stal žákem malíře Marcela Grommaira.

Diplom z nástěnného umění v kapse, zkouší a uspěje na škole výtvarných umění. Jeho cílem ve skutečnosti není honba za diplomy, ale spíše prozaicky zůstat v hlavním městě, kde jako mladý muž objevuje umělecké prostředí, které mu učaruje.

Byl rozkvět Montparnasse, ale také Saint-Gerain des Près. V dílně Legueult připravuje Grand Prix de Rome. Řvoucí dvacátá léta, roky potěšení a setkání. Bez ohledu na to Marseille postrádá tohoto provinciála s ústy "mladého premiéra", který bude natáčet ve filmu René Clémenta "Gervaise".

Zlom v jeho kariéře a jeho životě je pozice učitele (možnost kresby), která je uvolněna na Beaux-Arts v Marseille. Briata se hlásí z principu, protože je opravdu velmi mladý a nevěří tomu. Ale ve věku 27 let byl vybrán a získal pohodlnou židli profesora malby. Pohodlné, protože mu zaručuje plat a tím i svobodu výroby bez omezení nebo materiálních nepředvídaných událostí. Tento záviděný titul mu umožní pracovat zcela svobodně a mít čas věnovat se svému umění. Poskytne mu také výsadní postavení, protože jako učitel bude celý život trénovat a pracovat po generace malířů. To mu umožní zůstat naladěni na hlavní proudy, které budou protínat současné umění.

Dnes můžeme počítat produkci Georgese Briaty na více než 4500 děl. A je důležité si uvědomit, že produkce je u malíře silným ukazatelem: pro současné umělce je znakem toho, že trh existuje a obrazy se prodávají, aby si našly odběratele. Za téměř 60 let malby získala Briata mezinárodní uznání výstavami v prestižních galeriích v: New Yorku, Washingtonu, Bostonu, Grand Rapid's, Miami Beach, Montrealu, Tokiu, Ženevě, Bejrútu, Lyonu, Paříži ... Zůstává Samozřejmě velmi přilnul k jeho městu a Provence, kde se pravidelně konají rotační výstavy.

Georges Briata, velmi citlivý na atmosféru, která může vycházet ze scény života i z krajiny, pracuje na velmi kontrastních tématech. A s velkým mistrovstvím řeší akty, portréty, jazzové a klasické orchestry, cirkus nebo corridu a s vášní překračuje - díky přechodu světa - podnebí Japonska., Bretaně, Marrákeše, New Yorku, Camargue, Provence a Louisiana. Také ilustruje díla: v roce 1966 "7 contes de Provence" pro Ricarda, v roce 1976 realizace 12 litografií za umělecké dílo na Korsice (White edition) a v roce 1978 12 litografií za umělecké dílo na la Corrida (White edice).

Briata byla také v minulosti vybrána pro tři plakátové kampaně: v roce 1994 plakát pro "Marseille in Flowers", v roce 1998 pro Féria de Nîmes (po umělcích jako Arman, Bacon, Vallat, Combas atd ...) a v roce 2003 se Jean-Claude Gaudin, starosta Marseille, rozhodl vzdát hold jednomu ze současných umělců, kteří jsou pro jeho město symbolem, a popřál lidem z Marseille jeho nejlepší přání s kampaní 500 velkoformátových plakátů představující 9 různých pláten od Briaty. Objednávky byly také vyrobeny: v roce 1998 "La Marseillaise", od města Marseille, plátna určeného pro muzeum Rouget de l'Isle, poté v roce 2002 SNCM vyzdobila svou novou vložku "Danielle Casanova" třemi plátny na potocích.

Také v roce 2003 zorganizovalo město Marseille umělcovo "50 let malby" a věnovalo mu tak obří retrospektivu se současnými výstavami v galeriích Asakusa a Marc Stammegna, stejně jako v Palais de la Bourse a Muzeu věž Fort Saint-Jean.

Skvělá kariéra pro Georgese Briatu, která ho v roce 2006 vedla k tomu, aby se stal členem Akademie věd, umění a literatury v Marseille.

Další velká retrospektiva "Od roku 1956 do současnosti" byla uvedena v Musée de l'Orangerie du Senate v Paříži a v Musée de l'Espace Villeuneuve-Bargemon v Marseille v letech 2008 a 2009.

V současné době se umělec plně věnuje vývoji vitráže o rozloze 375 metrů čtverečních, plánované pro stanici Saint-Charles v Marseille, v rámci evropského hlavního města kultury Marseille-Provence 2013.

8,200.00 Kč
price incl. VAT excl. VAT 6,776.86 Kč