Nikdo není neomylný:-))

23.08.2021

Čínská Váza v ceně odhadu 300 - 400 Eur, byla nakonec vydražená za 365 000 Eur!

Porcelánová váza, o které se představitelé dublinské aukční síně domnívali, že je moderní replikou, se ukázala být skutečnou vázou z dynastie Čching. Alespoň si to myslí kupující, kteří o tom vyjednávali.


  • Zdroj: antiquestradegazette.com

Malá váza vysoká 25,5 cm byla nečekanou senzací na asijské aukci umění, která se nedávno konala v dublinské aukční síni Adam's. Porcelánová nádoba pokrytá popraskanou glazurou měla na dně pečeť se šesti čínskými znaky. Nápis uváděl, že váza byla vyrobena za vlády císaře Yongzhenga z dynastie Čching (1722-1735). Zaměstnanci aukční síně ale nevěřili v její pravost a odhadli ji na pozdní kopii za - pouhých 300 - 400 EUR. Představte si jejich překvapení, když během aukce váza překročila tento odhad 700krát! Vázu nakonec vyhrál vítěz za € 365 000 (430 000 $).

Soudě podle aukční bitvy, která se rozhořela kolem šarže, tato porcelánová váza skutečně pochází z éry dynastie Čching. Nádoba patří do takzvaného typu guan vaz, pojmenovaného podle jednoho z pěti hlavních keramických průmyslových odvětví v Říši písní. V této výrobě byly pokrmy z vysokoteplotní keramiky pokryty monochromatickou glazurou, která po vypálení poskytla charakteristický vzor prasklin na povrchu. Kuchyňské nádobí ve stylu Guan bylo velmi populární a tento styl byl napodobován v následujících dobách, včetně dynastie Čching.

Porcelán z éry Yongzheng, který napodobuje starodávné druhy keramiky Song Empire, se obvykle prodává za stovky tisíc až miliony eur. Například loni se na další irské aukci prodala porcelánová váza Qing Dynasty potažená zelenou glazurou podobnou celadonské keramice za 1,2 milionu EUR - rekord čínského umění na aukcích v Irsku.

Lucie Habor. 

https://hanahabor.academia.edu/