en-Zprávy o umění

15/08/2021

Indikátor důvěry na trhu současného umění dosáhl své maximální hodnoty za posledních 7 let!

Podle ArtTactic byl v první polovině roku 2021 indikátor důvěry na trhu současného umění 80,6 bodů ze 100 - nejvyšší hodnota od ledna 2014.! 

Podle britského analytického zdroje ArtTactic dosáhl indikátor důvěry na trhu současného umění nejvyšší úrovně za posledních 7 let: činil 80,6 bodu z maximální možné stovky. To je téměř dvojnásobný skok od druhé poloviny roku 2020, kdy byl ukazatel 44,6 bodu, a 12,5krát více než katastrofální výsledek první poloviny roku 2020, kdy indikátor důvěry klesl na historické minimum 6,4 bodu .

Tak vysoký indikátor důvěry naznačuje, že pandemie, která má nadále devastující účinek na všechny aspekty společnosti, ve stejnou dobu "se stala katalyzátorem strukturální transformace na trhu s uměním, pomohla vytvořit udržitelnější a vyspělejší podnikání modely. " Nárůst důvěry byl ovlivněn obnovením živých aukcí. Sebevědoměji se začali cítit i majitelé galerií, kteří mají vyhlídku zúčastnit se letos na podzim několika velkých uměleckých veletrhů najednou - v New Yorku, Londýně a Basileji.

Kromě obecného indikátoru důvěry na celém trhu současného umění byly publikovány také indikátory důvěry na trhy jednotlivých současných autorů. ArtTactic je kategorizuje na zavedené umělce a vycházející mladé hvězdy. Ze zavedených autorů se očekávají nejlepší výsledky od Yoshimoto Nary, Marka Bradforda a Cecily Brownové v příštích šesti měsících. Mezi mladými umělci patří mezi nejvyšší důvěru na trzích Lynette Yadom-Boakye, Julie Meretu a Njideki Akunili Crosby.

Indikátory důvěry na trhu současného umění jsou vypočítávány na základě údajů z průzkumů profesionálů z oboru, které ArtTactic provádí více než 15 let (od roku 2005). Průzkumu o první polovině roku 2021 se zúčastnilo 113 respondentů - sběratelé, majitelé galerií, soukromí prodejci, dražitelé, konzultanti umění, analytici a další specialisté na trh.